پایگاه خبری قوچان ، اخبار قوچان قوچان

قوچان,اخبار شهر قوچان و شهرداری قوچان


قرارداد ۱۹۲۱ , روستای فیروزه را به ایران بازگردانید

قوچانی / طبق فصل سوم قرارداد ۱۹۲۱ قرار بوده این روستا که ساکنانش کردهای شمال خراسان هستن به ایران دوباره برگرده ( این روستا در قراردا آخال جدا شده بود ) اما انگار اصلا این قضیه فراموش شده و مسئولان و حتی مردم ایران هم کلا فیروزه و قرارداد ۱۹۲۱ رو فراموش کردن ‼؟؟؟

چرا باید روستای آبا و اجدادی ایرانیان در اشغال ترکمنستان باشه ؟
چرا در حالیکه معاهده بین المللی ۱۹۲۱ بر حاکمیت ایران بر روستای فیروزه تصریح کرده هیچ اقدامی برای بازگشت این روستا نمی شود؟
چرا ترکمنستان رو برای اجرای قرارداد ۱۹۲۱ و بازگشت فیروزه به دامان وطن تحت فشار قرار نمی دهیم ؟
چرا فیروزه و مردمانش رو فراموش کردیم ؟
چرا به قسم خود در دفاع از تمامیت ارضی ایران عمل نمی کنیم ؟

روستای فیروزه

روستای فیروزه

متن قرارداد ۱۹۲۱ ایران و شوروی از سایت ویکی‌پدیا ، دانشنامهٔ آزاد

قرارداد (ژانویه ۱۹۲۱) مربوط به مسائل ارضی، مالی، اقتصادی، نظامی و سیاسی بین ایران و شوروی.

دولت ایران تصمیم گرفت که با همسایه شمالی خود به مذاکره بپردازد. یک هیأت ایرانی به مسکو رفت. مذاکرات به نتیجه رسید (ژانویه ۱۹۲۱).

حسین مکی در تاریخ بیست ساله ایران در مورد قرارداد ایران و شوروی می‌نویسد:

این قرارداد نشانگر موفقیت مشاورالملک و مهارت و کاردانی نمایندگان شوروی است که در این موقعیت بحرانی ایران، بی نظری خود را در برابر خودخواهی انگلیس قرار دادند.

متن قرارداد ۱۹۲۱ ایران و شوروی

هشتم حوت ۱۲۹۹ هجری مطابق ۲۶ فوریه۱۹۲۱ میلادی

چون دولت ایران از یکطرف و دولت جمهوری اتحادی اشتراکی شوروی روسیه از طرف دیگر نهایت درجه مایل بودند که روابط محکم و حسنه همجواری و برادری در آتیه مابین ملتین ایران و روس برقرار باشد لهذا مصمم شدند که داخل مذاکره در این باب شده و برای این مقصود اشخاص ذیل را وکلای مختار خود نمودند:

از طرف دولت ایران: علیقلی خان مشاورالممالک

از طرف دولت جمهوری اتحادی اشتراکی شوروی روسیه: که ارکی واسیلیویچ چیچرین و لومیخائیلویچ کاراخان وکلای مختار پس از ارائه اعتبارنامه‌های خود که موافق قاعده و ترتیبات مقتضیه بوده در آنچه ذیلاً ذکر می‌شود توافق نظر حاصل نمودند.

 • فصل اول

دولت شوروی روسیه مطابق بیانیه‌های خود راجع به مبانی سیاست روسیه نسبت به ملت ایران مندرجه در مراسلات ۱۴ یانوار ۱۹۱۸ و ۲۶ ایون ۱۹۱۹ یک مرتبه دیگر رسماً اعلان می‌نماید که از سیاست جابرانه که دولت‌های مستعمراتی روسیه که به اراده کارگران و دهاقین این مملکت سرنگون شدند نسبت به ایران تعقیب می‌نمودند قطعاً صرف نظر می‌نماید. نظر به آنچه گفته شد و با اشتیاق به این که ملت ایران مستقل و سعادتمند شده و بتوانند آزادانه در دارایی خود تصرفات لازمه را بنماید دولت شوروی روسیه تمام معاهدات و مقاولات و قراردادها را که دولت تزاری روسیه با ایران منعقد نموده و حقوق ملت ایران را تضییع می‌نمود ملغی و از درجه اعتبار ساقط شده اعلان می‌نماید.

 • فصل دوم

دولت شوروی روسیه از سیاست دولت‌های روسیه تزاری که بدون رضایت ملل آسیا و به بهانه تامین استقلال ملل مزبوره با سایر ممالک اروپا در باب مشرق معاهداتی منعقد می‌نمودند که بالانتیجه منجر به استملاک آن می‌گردد اظهار تنفر می‌نماید، این سیاست جنایت کارانه را که نه تنها استقلال ممالک آسیا را منهدم می‌نمود بلکه ملل زنده شرق را طعمه حرص غارتگران اروپایی و تعدیات مرتب آنها قرار می‌داد دولت شوروی روسیه بدون هیچ شرطی نفی می‌نماید. نظر به آنچه گفته شد و مطابق اصول مذکوره در فصل اول و چهارم این معاهده دولت شوروی روسیه استنکاف خود را از مشارکت در هر نوع اقدامی که منجر به تضعیف و محفوظ نماندن سیادت ایران بشود اعلان نموده و کلیه معاهدات و قراردادهایی را که دولت سابق روسیه با ممالک ثالثی به ضرر ایران و راجع به آن منعقد نموده‌است ملغی و از درجه اعتبار ساقط می‌داند.

 • فصل سوم

دولتین معظمتین متعاهدتین رضایت می‌دهند که سرحد مابین ایران و روسیه را مطابق تعیین کمیسیون سرحدی ۱۸۸۱ تصدیق و رعایت نمایند؛ ضمناً به واسطه عدم میلی که دولت شوروی روسیه از استفاده از ثمره سیاست غاصبانه دولت تزاری سابق روسیه دارد از انتفاع از جزائر آشوراده و جزائر دیگری که در سواحل ولایت استرآباد ایران واقع می‌باشند، صرف نظر کرده و همچنین قریه فیروزه را با اراضی مجاوره آن که مطابق قرارداد ۲۸ مای ۱۸۹۳ از طرف ایران به روسیه انتقال داده شده‌است به ایران مسترد می‌دارد. دولت ایران از طرف خود رضایت می‌دهد که شهر سرخس معروف به سرخس روس یا سرخس کهنه با اراضی مجاور آن که منتهی به رودخانه سرخس می‌شود در تصرف روسیه باقی بماند. طرفین معظمین متعاهدین با حقوق مساوی از رودخانه اترک و سایر رودخانه‌ها و آب‌های سرحدی بهره مند خواهند شد و ضمناً برای تنظیم قطعی مساله انتفاع از آب‌های سرحدی و برای حل کلیه مسایل متنازع فیهای سرحدی و اراضی یک کمیسیون مرکب از نمایندگان ایران و روسیه معین خواهد شد.

 • فصل چهارم

با تصدیق اینکه هر یک از ملل حق دارد مقدرات سیاسی خود را بلامانع و آزادانه حل نماید هر یک از طرفین متعاهدتین از مداخله در امور داخلی طرف مقابل صرف نظر کرده و جدا خودداری خواهد نمود.

 • فصل پنجم

طرفین معظمتین متعاهدتین تقبل می‌نمایند که: (۱) از ترکیب و یا توقف تشکیلات و یا دستجات (گروپ‌ها) به هر اسم که نامیده شوند و یا اشخاص منفرد که مقصود تشکیلات و اشخاص مزبوره مبارزه با ایران و روسیه و همچنین با ممالک متحده با روسیه باشد در خاک خود ممانعت نمایند و همچنین از گرفتن افراد قشونی و یا تجهیزات نفرات برای صفوف قشون و یا قواء مسلحه تشکیلات مزبوره در خاک خود ممانعت نمایند. (۲) به کلیه ممالک و یا تشکیلات قطع . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

مشاهده متن کامل قرارداد ایران و شوروی ۱۹۲۱

ارسال شده توسط یکی از بازدیدکنندگان سایت

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،۱۴ نظر یا دیدگاه برای “قرارداد ۱۹۲۱ , روستای فیروزه را به ایران بازگردانید”

 1. -10 Vote -1 Vote +1قوچان
  نوشته است:

  این همه روستا ایران داره چه – – – – – برا اونا کرده که بخواد برا فیروزه بکنه حاجی تو هم دلت خوشه فکر نون باش که خربزه آبه!!

 2. +1 Vote -1 Vote +1تعصب
  نوشته است:

  آقای محترمی که دم از فکر نان باش و خربزه آبه میزنی تا زمانی که عقایدی مثل شما باشه وضع مملکت ما به همین حال میمونه.عقایدتو عوض کن یا نظر نده.هیچ میدونی که کار به جایی رسیده ترکمنستان به بهانه درست کردن جاده دو سال مرز باجگیران رو بسته.

 3. +1 Vote -1 Vote +1علی
  نوشته است:

  سلام عزیزجان پهلوی دوم در سال۱۳۳۴ فیروزه رو تقدیم روسا کرد قراردادشم هست دیگه حرف ما نمیرسه و این قرارداد ناسخ قرارداد۱۹۲۱ میباشد پس خیلی جوش نزن

 4. +4 Vote -1 Vote +1آرش
  نوشته است:

  حیف مردانگی و غیرت سردار عوض جلالی که ۱۲ سال بعد از قرار داد نگذاشت فیروزه دست روس بیفتد

 5. +4 Vote -1 Vote +1امیر
  نوشته است:

  اخرش نتیجه چه شد چرا دولت ایران هیچ اقدامی نمیکنه به خدا اگر ایران بخواهد این کشور جعلی وحکومت دیکتاتوری ترکمنستان نابود ومرزهای مارا حداقل به جیحون میرسونه

 6. -4 Vote -1 Vote +1Msr3
  نوشته است:

  الان دیگه دوره ی زور و جنگ نظامی نیست. مشکل مسوولینن که به فکر نیستن. خب اگه واقعا مدرک دارن که میتونن برن بگیرن ولی وقتی به فکر نیستن چرا ما حرس بخوریم.

 7. +2 Vote -1 Vote +1نیروانا
  نوشته است:

  واقعا چرا برای باز گرداندن این روستا کاری انجام نمیشود مردم این روستاهم که از نظر قومی بیشتر با ایران وابسته هستند چرا یک کشور جعلی وساخته وپرداخته روسیه تزاری وشوروی سابق باید قطعه ای از خاک میهن مارا در اشغال خود داشته باشند دوستان کتاب سیاحت درویشی دروغین در خانات اسیای میانه نوشته ارمنیوس وامبری را مطالعه کنند تا خیلی از حقایق تاریخی را بدانند بی ارتباط به قرارداد اخال وتحمیل مرزهای کنونی شمال خراسان به ایران ونابخردی عده ای از مردم ساکن این نواحی میباشد که بعدا زیان ان به خودشان هم رسید

 8. +2 Vote -1 Vote +1امیر
  نوشته است:

  چرا دولت ایران اقدامی نمیکند واین روستا را که طبق قرارداد ۱۹۲۱ باید به ایران برگرده از کشور جعلی وساخته پرداخته روسها در شمال خراسان بزرگ باز پس نمیگیرد باید خود مردم غیور این روستا با توجه به پیوستگی قومی وخویشاوندی مرز را تغییر داده وبه وطن خود بپیوندند متاسفانه مرزهای ایران به خصوص در شمال خراسان واذر بایجان بسیار تحمیلی وگریه اور میباشد در مرزهای استان گلستان تا توانسته اند سواخل دریای کاسپین (خزر ) را از ایران گرفته اند و در مرزهای استارا هم تا حد زیادی مرزهای ایران را به سمت جنوب رانده اند و طول سواحل دریایی ایران را کم کرده اند

 9. -1 Vote -1 Vote +1اصغر
  نوشته است:

  روستای فیروزه بر اساس موافقتنامه بین ایران و شوروی به شوروی واگذار شده است.

 10. -1 Vote -1 Vote +1ابراهیم فیروزه
  نوشته است:

  سلام . روستای فیروزه سرجاشه من خودم فیروزه هستم و روستامونم فیروزس در شهر بجنورد
  اونایی ک میخوان عکس روستای فیروزه رو ببین ایمیل بدن

 11. +1 Vote -1 Vote +1بهزاد
  نوشته است:

  جناب ابراهیم فیروزه،صحبت از فیروزه بجنورد نیست. خب در نیشابور هم یک فیروزه داریم که شهرستان هم شده است. غیر از این هم احتمالا در جاهای دیگر ایران روستاهایی به نام فیروزه داشته باشیم. اینکه روستای شما هم نامش فیروزه است، به این معنی نیست که جای دیگری نباشد و تمام وقایع تاریخی و قراردادهای موجود را زیرسئوال ببری

 12. +1 Vote -1 Vote +1بهزاد
  نوشته است:

  گویا دولت ترکمنستان در سالهای اخیر اهالی بومی فیروزه که کرد هستند را هم دارد به زور جابجا میکند و بافت جمعیتی روستا را تغییر داده و ترکمنی میکند.

 13. Vote -1 Vote +1hasan gorji
  نوشته است:

  سلام
  بگردم قیرت سردار عوض خان را که ۱۲ سال نزاشت شهر فیروزه به دسته روسها بیفته ولی چه فایده بعداز عوض خان این خودمون بودیم شهرفیروزه رو تقدیم کردیم به این ترکمنا؟
  زنده باد کرمانج و کرمانجی زنده باد درگز ❤❤❤❤❤❤❤❤

 14. Vote -1 Vote +1koorosh
  نوشته است:

  سلام ، دولت جمهوری اسلامی روستای فیروزە رو نمیخواد اگە میخواست پس میگرفت حتی با جنگ ، ولی نمی خواد ، چطور میتونە سوریە رو ازاد کنە،و از دست بیگانە ها در بیارە ولی نمی تونە روستای فیروزە رو پس بگیرە . …..من کورد هستم بچە قوچان و خون من برای فیروزە میجوشە و هیچ وقت فیروزە رو فرامش نکردم و نمیکنم ، تا فیروزە بە اقلیم کوردهای خراسان بازگرداندە نشە من بی قرارم ، مردم کورد خراسان هیچ وقت فیروزە رو فراموش نمیکنن ، سردار عویض خان شاید نباشە اما فرزندانش هنوز زندن ، بیژی کورد.


جالب انگیز ها