پایگاه خبری قوچان ، اخبار قوچان قوچان

قوچان,اخبار شهر قوچان و شهرداری قوچان


زمان بارگزاری این صفحه: 9:08 AM UTC

تدوین نخستین سند توسعه قوچان

قوچانی / نخستین سند توسعه شهرستان قوچان تدوین شد و به زودی این سند، نهایی و ابلاغ می شود. فرماندار شهرستان قوچان که به همراه چند نفر از معاونان و همکاران عصر یک شنبه گذشته در تحریریه روزنامه خراسان حضور یافت، با اعلام این خبر افزود: در این سند، مجموعه ای از ظرفیت ها، نقاط قوت و کاستی های شهرستان شناسایی و با تدوین آن، نقشه راه این شهرستان در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… مشخص شده است.«اسماعیل حیدری آزاد» در بازدید از تحریریه روزنامه خراسان با توجه به ظرفیت های مهم رسانه تلاش روزنامه نگاران را در «روزنامه خراسان» برای اطلاع رسانی و نقد فعالیت های انجام شده در شهرستان ها ستود و گفت: روزنامه خراسان با انعکاس و نقد فعالیت ها چراغ راه همه مسئولان است.وی در بخشی از سخنانش به بیان ظرفیت های مهم شهرستان پرداخت و افزود: قوچان شهری با قدمت قابل توجه و ظرفیت های متعدد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است. فرماندار قوچان تصریح کرد: به طور مثال، این شهر نمونه ای بسیار خوب و الگو برای همزیستی و وحدت اقوام مختلف است. به طوری که با وجود طوایف و اقوام مختلف کرد، ترک و… در این شهرستان کوچک ترین اختلافات قومی و قبیله ای دیده نمی شود و همه اقوام و طوایف در صلح و صفا و آرامش با یکدیگر زندگی می کنند. «حیدری آزاد» سپس به پیشینه تاریخی شهرستان اشاره کرد وگفت: این شهرستان مردمی با غیرت، با تعصب و هوشیار داشته که تاریخ در اعصار مختلف گواه آن است.وی سپس ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دولت، جذب کامل اعتبارات را اولویت اصلی برنامه های کاری خود اعلام کرد و افزود: خوشبختانه به لحاظ جذب اعتبار قوچان جزو نقاط سرآمد استان است و اعتبارات تملک دارایی شهرستان به میزان قابل توجهی در سال گذشته جذب شد. همچنین با جذب مبلغ ۱۰۳ میلیارد تومان که معادل بودجه ۱۲ سال گذشته شهرستان بود و علاوه بر آن با حمایت استاندار و نماینده مردم قوچان توانستیم در جذب اعتبارات ملی و فرااستانی نیز گام های مهمی برداریم. وی تخصیص ۴میلیارد تومان اعتبار برای احداث کنار گذر جنوبی قوچان را که پروژه آن حدود ۱۰ سال متوقف شده بود و همچنین یک میلیارد تومان برای شهر باجگیران را از نکات مهم بودجه امسال دانست.

فرماندار قوچان سپس به پیشینه سیاسی و فرهنگی این شهرستان اشاره کرد و افزود: برای مردم قوچان همین بس که مقام معظم رهبری درباره مردم این شهرستان فرمودند: «مردم قوچان، مردمی خوب، مومن و باصفا هستند» و همین تعابیر مایه مباهات قوچانی هاست.

«حیدری آزاد» خاطرنشان کرد: کارنامه مبارزات سیاسی مردم قوچان در رژیم ستم شاهی و وفاداری آن ها به آرمان های نظام، امام خمینی(ره) و شهدا با اهدای هزار شهید اثبات شده است. وی یادآور شد: حتی در ۲ انتخابات مهم ملی و بومی اخیر (انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا) نیز مشارکت ۹۴ درصدی مردم قوچان نشان از ولایتمداری مردم دارد. وی افزود: در انتخابات شورای شهر و روستا هم حدود ۶۰ نفر فقط در خود قوچان نامزد انتخابات بودند که بدون حتی یک مورد رد صلاحیت در انتخابات مشارکت داشتند.وی قوچان را مهد دلاوران خواند و گفت: شهیدان مهمی مانند شهید یوسف کلاهدوز، شهید بابارستمی، شهید موسوی قوچانی و… مردان بزرگی هستند که نامشان بر تارک تاریخ انقلاب اسلامی می درخشد.

«اسماعیل حیدری آزاد» سپس به ظرفیت های مهم علمی شهرستان اشاره کرد و گفت: در کنکور امسال یکی از دانش آموزان قوچانی موفق به کسب رتبه ۹ کشور شد و یک قوچانی دیگر مقیم کرج هم در المپیاد جهانی فیزیک به نشان طلا دست یافت. وی ظرفیت های فرهنگی موسیقی مقامی این شهرستان را هم منحصر به فرد دانست و گفت: هنوز که هنوز است تار شادروان استاد «حاج قربان سلیمانی» نمونه بسیار متعالی از هنر عرفانی است و قوچان با داشتن بزرگان موسیقی مقامی می تواند میزبان جشنواره های موسیقی ملی باشد. فرماندار قوچان توسعه و توجه به موسیقی مقامی و موسیقی سنتی را عاملی مهم برای جایگزینی با موسیقی های مبتذل غربی و ابزار مهمی در جنگ نرم دشمن توصیف کرد و گفت: متأسفانه برخی بی مهری ها باعث شده تا از جایگاه مهم موسیقی مقامی و موسیقی بومی غفلت کنیم که یکی از آن ها متوقف ماندن ساخت پژوهشکده موسیقی قوچان است که از مصوبات دور اول سفر هیئت دولت قبلی به قوچان بود اما هنوز اعتبار لازم به آن اختصاص نیافته است. وی ظرفیت های ورزشی قوچان را هم بی بدیل خواند و افزود: قوچان مهد پهلوانان بزرگ کشتی با چوخه است و در مسابقه کشتی با چوخه روستای «رهورد» قوچان حدود ۳۰ هزار نفر از مسابقات استقبال می کنند که نشان گر جایگاه والای این رشته ورزشی است. وی گفت: به تازگی در مسابقات دوچرخه سواری و دوومیدانی هم درخشش خوبی را از ورزشکاران قوچانی در مسابقات کشوری شاهد بودیم اما از آن جا که اعتباری ویژه برای تجلیل از این قهرمانان در اختیار نداریم همیشه شرمنده این استعدادهای درخشان ورزشی ، هنری و فرهنگی هستیم.

فرماندار قوچان سپس با اشاره به ضرورت بیان خدمات انجام شده در هفته دولت برای مردم گفت: فقط در ۲ سال اخیر ۳۸ روستای قوچان گازرسانی شده که آمار قابل توجهی است. «حیدری آزاد» سپس از افتتاح ۱۱۴ پروژه با اعتبار ۶ میلیارد تومان در هفته جاری در شهرستان خبر داد و افزود: پروژه های تسطیح و احداث راه های روستایی، افتتاح مسکن روستایی، اجرای طرح های هادی، اجرای پروژه مسکن مهر، پروژه های مختلف در حوزه های بهداشت، درمان و آموزش و پرورش و افتتاح ساختمان چندین دهیاری از جمله خدمات انجام شده است.وی تاکید کرد: طرح توجیهی تاسیس منطقه ویژه اقتصادی هم تهیه شده و به زودی برای تصویب به هیئت دولت ارسال می شود. فرماندار قوچان ارتقای ۳ دهستان بزرگ قوچان و ارتقای فرمانداری قوچان به فرمانداری ویژه را از جمله خواسته های بزرگ مردم منطقه خواند و در بخش پایانی سخنانش از پخش دیجیتالی برنامه های تلویزیون تا پایان ماه جاری و همچنین آمادگی این شهرستان برای استقبال از سرمایه گذاران خبر داد.

در بخشی از این جلسه نیز معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار طی سخنانی بر نقش قوچان در ترانزیت کالا به آسیای میانه تاکید کرد. «مهندس رجایی نیا» افزود: کشور ترکمنستان دروازه آسیای میانه است و مرز ایران با ترکمنستان به عنوان یک مرز با امنیت بالا، جزو مناسب ترین شاهراه های ترانزیت کالا به آسیای میانه است و ظرفیت قابل توجهی برای آن به ویژه در «باجگیران» که یکی از قدیمی ترین مرزهای کشور است، وجود دارد. وی قوچان را چهارمین شهر دارای شهرداری در تاریخ خراسان بزرگ خواند و رشد ظرفیت های دانشگاهی شهرستان را در سال های اخیر بسیار قابل توجه دانست.

«رجایی نیا» افزود: ۶ ماه قبل مجتمع فنی مهندسی قوچان ارتقا یافت تا اولین دانشگاه فناوری نوین در کشور باشد و هم اکنون فعالیت های پژوهشی بسیار خوبی در این دانشگاه و سایت ۱۰۰ هکتاری آن انجام می شود، به طوری که هم اکنون این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه های شهرستانی کشور شناخته می  شود.معاون عمرانی فرماندار سپس گفت: جذابیت های گردشگری شهرستان از جمله دره «شمخال» که یکی از ۳ منطقه کنونی ملی گردشگری در استان است و در ۵ کیلومتری باجگیران و ۷۵ کیلومتری قوچان واقع شده، مراکز خوبی برای جذب گردشگر محسوب می شود. «رجایی نیا» همچنین افزود: تولیدات کشاورزی شهرستان مانند گندم ،سیب و انگور و… و تولیدات دامی به علت آب و هوا و اقلیم ویژه شهرستان به خارج از استان صادر می شود. وی خواستار نگاه ویژه مسئولان کشوری در تدوین اعتبارات با توجه به آب و هوای متفاوت قوچان شد.

در ادامه بخشدار مرکزی قوچان نیز ضمن تاکید بر ظرفیت های شهرستان گفت: از جمعیت ۲۰۳هزار نفری قوچان، ۸۰هزار نفر در ۱۷۴ روستا و ۴ دهستان در بخش مرکزی قوچان جای گرفته اند که با توجه به این که هر یک از ۴ دهستان، جمعیت یک شهرستان را دارند، خواستار ارتقای آن ها هستیم. «خالقداد عرب» خاطرنشان کرد: تسریع در اجرای تقسیمات کشوری جدید و ارتقای روستاهای الماجق، مزرج و قوچان عتیق خواسته اصلی مردم بخش مرکزی قوچان است.

وی افزود: در حوزه تامین آب روستاها متاسفانه برای تامین آب ۴۰تا۵۰ روستا با مشکل مواجه هستیم که اعتبارات کنونی پاسخ گوی نیاز روستاییان نیست و خشکسالی و کاهش آب های سطحی طی سالیان متوالی مشکل ساز شده است.وی قوچان را به دلیل برداشت دیم حبوبات، محصولات باغی مانند سیب درختی، انگور و… و ظرفیت های ویژه و آرامش و امنیت و تعامل میان مسئولان «بهشت پنهان» استان خواند و از مسئولان کشوری خواست برای جذب سرمایه گذار در شهرک صنعتی شماره ۲،احداث سردخانه برای محصولات کشاورزی و احداث خط آهن «مشهد-گرگان» از قوچان و همچنین توسعه خط آهن آنتنی از سبزوار به قوچان و از قوچان به مشهد (به عنوان پدافند غیرعامل) بکوشند. در پایان این دیدار هم «غلامرضا بنی اسدی» مسئول «روزنامه خراسان رضوی» و احمد حیدری معاون سردبیر توضیحات کوتاهی ارائه کردند. »

معاون سردبیر روزنامه خراسان در این دیدار با خیرمقدم به فرماندار قوچان و هیئت همراه، هفته دولت را به آنان تبریک گفت و اظهار داشت: روزنامه خراسان هم اکنون به گروه روزنامه های خراسان ارتقا یافته و روزانه ۴ روزنامه منتشر می کند، بنی اسدی افزود: روزنامه کشوری خراسان از لحاظ قدمت سومین روزنامه کشور و از لحاظ شمارگان نیز سوم است. بنی اسدی سپس به آخرین خبر، واحد اخبار آنلاین روزنامه اشاره کرد و افزود: روزانه تا ۲ میلیون بازدید از خبرهای این سایت داریم. وی سپس به بیان جایگاه قوچان پرداخت و آن را نمایی از ایران دانست که با وجود زبان ها و نژادهای گوناگون مردمی یک دل دارد که برای ارتقای این شهر تلاش می کنند. وی در پایان به فرماندار پیشنهاد کرد، یک شعار جامع که در بر دارنده ظرفیت های قوچان باشد طرح و شهر را با آن به کشور معرفی کند.

منبع : روزنامه خراسان

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،۴ نظر یا دیدگاه برای “تدوین نخستین سند توسعه قوچان”

 1. Vote -1 Vote +1رضا
  نوشته است:

  از مسئولان شهر کمال تشکر را دارم

 2. Vote -1 Vote +1منتقد
  نوشته است:

  واقعا دارن خوب پیش میرن البته اگه همینجوری ادامه بدن
  خدا کنه قوچان ی تغییراتی بکنه
  منم نظرم عوض شه بادید بهتری به کارهای مسئولاش نگاه کنم
  آقای حیدری آزاد،آقای شوشتری وبقیه مسئولین یکم هوای مردم شهرتونو داشته باشین این مردم واقعا مورد ظلم واقع شدن …غیرتی دنبال پیشرفت قوچان باشین یا علی

 3. Vote -1 Vote +1سيدرجب
  نوشته است:

  خداقوت . مسئولین محترم مطمئن باشید با تلاش می توان عقب ماندگی ها ی شهرراجبران کرد

 4. Vote -1 Vote +1سیدمنصور
  نوشته است:

  به نظرم با پیوستن قوچان و درگز به استان خراسان شمالی شاهد پیشرفت و آبادانی بیشتری برای قوچان عزیز و درگز عزیز خواهیم بود .


جالب انگیز ها